Vision 2023-Self

Turkey Education Vision 2023 Workshop

The conference is jointly organized by the Turkish Ministry of National Education, the EU Delegation to Turkey, the European Training Foundation (ETF) and the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD).

Attendants from both national and international relevant public/private institutions, academia and civil society working in the education and training sector will have a chance to share their knowledge and present their experience, have a direct discussion relevant to education system in line with international standards so that learners can be equipped with the skills they need in the 21st century.

 Conference languages will be in English and Turkish. The conference will mainly follow a working group format to allow for an expert exchange and result-oriented specialist discussions.

Please note that you will be expected to make all arrangements for your travel and cover your board and accommodation costs. 

The ETF and the EBRD will cover the catering costs and the lunches during the event.

Please note that the European Training Foundation does not provide insurance coverage for event participants and shall not be liable for any material, non-material or physical damage incurred by invitees. Registration to this event implies full acceptance of these conditions.

2023 Türkiye Eğitim Vizyonu Çalıştayı

Konferans, Türkiye Milli Eğitim Bakanlığı, AB Türkiye Delegasyonu, Avrupa Eğitim Vakfı (ETF) ve Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın (EBRD) ortak katılımıyla düzenlenecektir. 

Ulusal ve uluslararası ölçekteki kamu/özel kuruluşları, akademik çevre, eğitim ve öğretim alanında çalışan sivil toplum üyelerinin katılımıyla gerçekleştirilecek olan konferansta, katılımcılar, bilgi paylaşımında bulunma, konuya ilişkin tecrübelerin sunulması ve öğrencilerin 21. Yüzyılda ihtiyaç duyulan becerileri kazanmaları için uluslararası standartlarla uyumlu bir eğitim sistemi oluşturulması konusunda doğrudan tartışma fırsatı elde edeceklerdir. 

Konferans, İngilizce ve Türkçe dillerinde gerçekleştirilecektir. Uzmanlar arasında fikir paylaşımı ve sonuç odaklı tartışmalara yer verilmesi için temel olarak çalışma grubu formatında düzenlenecektir.

Seyahatinizle ilgili düzenlemelerin tarafınıza ait olduğunu ve konaklama/seyahat masraflarınızın sizin tarafınızdan karşılanacağını hatırlatmak isteriz. 

İkramlar ve öğle yemekleri ETF ve EBRD tarafından karşılanacaktır.

Avrupa Eğitim Vakfı etkinliğe katılacak olan kişiler için sigorta sağlamamakta ve davetlilerin herhangi bir maddi, maddi olmayan veya fiziksel zarar görmesi durumunda sorumluluk kabul etmemektedir. Bu etkinliğe kayıt yaptırmanız durumunda bu koşulları kabul etmiş sayılırsınız.